Genel

Ahmet Soğuk rüşvet davasında beraat etti!

Ahmet Soğuk rüşvet davasında beraat etti!

Ahmet Soğuk rüşvet davasında beraat etti!

2 Şubat 2023 10:17
-A

+A

2009 - 2019 yılları arasında Ferizli Belediye Başkanlığı yapan Ahmet Soğuk hakkında, hakkındaki taciz iddiaları nedeniyle ceza aldıktan sonra AK Parti'den ihraç edilen eski belediye meclis üyesi E.A. tarafından rüşvet iddiasında bulunulmuştu.
E.A., ilçeye bağlı Devlet Mahallesi'ndeki bir arsanın "ibadet alanı" olarak vasfının konut alanına çevrildiği ve karşılığında da Ahmet Soğuk'un yakınları üzerine 1" dükkan ve 4 daire verildiğini ileri sürmüştü.
 
İKİSİ DE BERAAT ETTİ
Cumhuriyet Savcılığınca yürütülen soruşturma sonrasında Sakarya 4. Ağır Ceza Mahkemesinde açılan dava geçtiğimiz günlerde karara çıktı.
Eski Belediye Başkanı Ahmet Soğuk, rüşvet almak suçundan, konut alanına çevrilen arsaya bina yapan yer sahibi B.T. de rüşvet vermek suçundan beraat etti.
 
 
İMAR DEĞİŞİKLİKLERİ VE TAPU HAREKETLERİ İNCELENDİ
Gerekçeli karara yansıyan bilgilere göre, kamulaştırma masrafından kaçınmak amacıyla ibadet alanı, Ferizli İlçe Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesinin imar düzenlemeleriyle B.T.'nin arsasından emniyete tahsisli alana kaydırıldı.
Buna karşılık Ferizli'de emniyetin kullandığı belediyeye ait taşınmaz da Emniyet Genel Müdürlüğüne takas edildi.
İhbarda bulunan eski belediye meclis üyesi E.A.'nın iddia ettiği gibi Ahmet Soğuk ya da şoförüne daire satın alma karşılığında para gönderildiği iddiası da ispatlanamazken; Ahmet Soğuk ya da yakınlarının B.T.'nin yaptığı konutlardan aldığı tespit edilemedi.
 
 
6 DAİREDEN 4'ÜNÜN SOĞUK'A VERİLDİĞİ İDDİA EDİLMİŞTİ
Eski Başkan Ahmet Soğuk, mahkemede yaptığı savunmasında; "Binada 6 daire, 1 dükkan vardır. İhbarcı bana 4 daire, 1 dükkanın verildiğini iddia etmiş; savcılık 2 daire, 1 dükkan olarak iddia etmiştir. Bunlar ticari hayatın işleyişine aykırıdır. Hiç kimse bunu kabul etmez, büyük zarar içerisinde olurdu" ifadelerini kullandı.
 
İDDİANAMEDE CEZA İSTEYEN SAVCI DA BERAATLERİNİ İSTEDİ
Ahmet Soğuk ve konutları yapan B.T. hakkındaki iddianamede cezalandırılmalarını isteyen Cumhuriyet Savcısı da son mütalasında; "Olayın oluş şekli, iddia, savunma ve tüm dosya kapsamına göre sanıkların atılı suçu işlediklerine dair bütün şüphelerden uzak kesin ve inandırıcı delil elde edilemediğinden CMK 223/2-e maddesi uyarınca sanıkların ayrı ayrı beraatlerine karar verilmesi kamu adına talep ve mütalaa edilmiştir" ifadelerine yer verdi.
 
 
ÖZÜR DİLEYECEKLER Mİ?
Medyabar'a konuşan eski Başkan Ahmet Soğuk, "Beklediğimiz gibi beraat ettik. Olayın başından belliydi böyle olacağı. İmar değişikliğinin ne şartlarda yapıldığı, caminin nereye yapıldığı belli. Kim 6 dairenin 4'nü verir ki? Bu hayatın akışına ters. O dönem hakkımızda bu ve başka olaylarla ilgili iftira atanlar AK Parti'ye muhalif gazetelere haberler yaptırmışlardı. Diğer suçlamalardan olduğu gibi bu iftiradan da hakkımızda beraat kararı çıktı. Bu süreçte mahkemeleri meşgul eden, kamuoyunu aldatan, tarafımıza iftira atanlar acaba özür dileyecekler mi?" ifadelerini kullandı.


haber kaynağı halk54.com
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

  • Genel
  • Türkiye
  • Öne Çıkan Firmalar
  • Ekonomi
  • Teknoloji
  • Duyurular
  • Kaynarcaspor
  • Kaynarca Emlak
  • siyaset
  • Cenaze

ANKET

Sayfalar

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku