Genel

Başkan Murat KEFLİ,Mehmet Harbi İşbirliği Ve 14 Genç Yazar Hazır

Başkan Murat KEFLİ,Mehmet Harbi İşbirliği Ve 14 Genç Yazar Hazır

Başkan Murat KEFLİ,Mehmet Harbi İşbirliği Ve 14 Genç Yazar Hazır

16 Haziran 2022 09:29
-A

+A

Kaynarca Belediye Başkanlığının ,Kaynarca İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün,Kaynarca Halk Eğitim Müdürlüğü ve  TYB Sakarya Şubesi’nin yazar desteği   gerçekleştirdiği , on beş hafta süreyle yedi yazarın yazarlık eğitimi verdiği Halit Molla Yazarlık Mektebi, 14 genç liselinin eserlerinin yer aldığı ‘Hünerli Kalemler’ adlı seçki kitabı ve düzenlenen coşkulu törenle sona erdi.

Kaynarca Milli Eğitim Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre törendeki konuşmalar şöyle gerçekleşti. 

Kaynarca İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Harbi, TYB Sakarya Şubesi Başkanı Yazar Fahri Tuna ve Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Özdemir, çok sayıda okul müdürü ve velinin de katıldığı tören, coşkulu bir havada geçti. 

Törenin başlangıcında konuşan Kaynarca İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Harbi, ‘İlçe Milli Eğitim olarak, akademik başarı kadar edebi ve sanatsal yeteneklerin geliştirilmesine de çok önem veriyoruz. TYB Sakarya Şubesi’yle ortaklaşa düzenlediğimiz on beş hafta süreli Halit Molla Yazarlık Mektebi de bunlardan birisi. Yazarlık Mektebimizin adına, ilçemizin yetiştirdiği İstiklal Harbimizim büyük kahramanlarından Halit Molla’yı vererek merhum büyüğümüzü gençlere hatırlatmak ve sevdirmek istedik. Kaynarcamız, Halit Molla gibi büyük bir kahramanın yanında, Falih Rıfkı Atay ve Fahri Tuna gibi yazarlar, Dr. Mehmet Özdemir gibi değerli akademisyenler yetiştirmiş bir ilçe. Bu tür projelerle inanıyorum ki Kaynarcamızdan yeni Sait Faikler, Mustafa Kutlular, Sezai Karakoçlar da yetişecektir. Bize düşen genç yeteneklerimizin önünü açmak, onlara destek olmak. Yaklaşık dört aylık sürede birbirinden değerli şair ve yazarlarımız; akademisyenlerimiz Dr. Mehmet Özdemir ve Prof. Dr. M. Kemal Aydın, şair Kadir Korkut, Küçürek öykü yazarı Arzu Özdemir, Roman yazarı M. Furkan Özren ve Masal yazarı Tülay Sayan, öğrencilerimizle deneyimlerini paylaşarak onları zenginleştirdiler. Bu noktada Yazar, TYB Sakarya Şubesi Başkanı Fahri Tuna ağabeyime ayrı bir parantez açmak istiyorum: Hem kurum olarak bize proje desteği verdi hem de sekiz hafta süreyle gelip ilçemiz gençlere ders verdi. Bu arada yedi yazarımızın da hiçbir menfaat beklemeden öğrencilerimize eğitim verdiklerini belirtiyor, velilerimiz ve öğrencilerimiz adına hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. İlçemizin çalışkan Türkçe öğretmeni Rümeysa Cansever, geceli gündüzlü çalışarak yazarlık mektebimize katkı verdi. Kendisini kutluyorum. Şube Müdürüm İbrahim Karaşahin’e, eğitimlerin verildiği mekân olan Halk Eğitim Merkezi Müdürümüz Ayhan Alıkçı’ya, özel büro çalışanlarımıza çok teşekkür ediyorum. Ayrıca ‘Hünerli Kalemler’ adlı seçki kitabımızı eline alan her gencimizin mutluluğunu gözlerinden okuyorum. Kalpleri mutluluktan pır pır atıyor. Ne güzel. Böylece onlar da yazarlık yolunda ilk adımlarını atmış oldular. Söz konusu kitabımızın yayınlanmasından tutun da her bir öğrencimize 30’ar kitap seti hediye eden, projemize lojistik destek sağlayan Kaynarca Belediye Başkanımız Murat Kefli’ye de çok teşekkür ediyor ediyorum” dedi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Harbi’nin ardından söz alan TYB Sakarya Şubesi Başkanı Fahri Tuna ve SAÜ Türkçe öğretmenliği bölümü başkanı Dr. Mehmet Özdemir ise okumanın, yazmanın, yetenekleri eğitmenin ve Türkçenin önemini vurgulayan birer konuşma yaptılar.

‘Hünerli Kalemler’ adlı kitapta şiir öykü deneme ve portreleri yer alan gençlerin sahneye çıkıp eserlerini seslendirmesiyle zirveye çıkan coşku; öğretmen Yusuf Sarıyel ile öğrenci Aylin İclal Kul‘un birlikte verdiği mini konserle devam etti.

Kapanış töreni öğrenci, yönetici ve yazarların toplu hatıra fotoğraf çektirmeleriyle sona erdi.

Törene İlçe dışındaki bir toplantısı nedeniyle  Katılamayan Kaynarca Belediye Başkanı Murat KEFLİ : İlçemizde  Özellikle Eğitim camiamıza,camilerimize  hemen hemen tüm  kamu yararına çalışan kurum kuruluş  ve derneklere Kaynarca Belediyesi olarak hem manevi hemde büyük oranlarda maddi desteğimizi her zaman sağlıyoruz.Özellikle Eğitim camiasına  hiç teretdüt etmeden  geleceğimizin mimarlarına her zaman, her açıdan destek oluyoruz ve olmayada devam ediyoruz.Yazarlık Mektebi  eğitimini  tamamlayan 14 genç kaleme yazarlık   yolunda  başarılar diliyor her birinden güzel haberler alarak gurur duymak istiyorum. Ayrıca Kaynarca İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Harbiye,Kaynarca Halk Eğitim Müdürü Ayhan Alıkçıya ve Yazarlık Mektebi Sakarya TYB  şubesi başkanı  Fahri Tuna 'ya,
yazarlarımız; akademisyenlerimiz Dr. Mehmet Özdemir ve Prof. Dr. M. Kemal Aydın, şair Kadir Korkut, Küçürek öykü yazarı Arzu Özdemir, Roman yazarı M. Furkan Özren ve Masal yazarı Tülay Sayan 'a çok teşekkür ediyorum. Dedi

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

 • Genel
 • Türkiye
 • Öne Çıkan Firmalar
 • Ekonomi
 • Teknoloji
 • Duyurular
 • Kaynarcaspor
 • Kaynarca Emlak
 • siyaset
 • Cenaze

ANKET

Sayfalar

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku