• BIST 100

  7913,76%-0,82
 • DOLAR

  28,99% 0,00
 • EURO

  31,23% 0,00
 • GRAM ALTIN

  1866,62% 0,00
 • Ç. ALTIN

  3070,39% 0,00

Sakarya’daki tarım alanları için rahatlatacak açıklama

Sakarya’daki tarım alanları için rahatlatacak açıklama

Genel 6.03.2023 14:18:57 0
Sakarya’daki tarım alanları için rahatlatacak açıklama
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü, ülke genelinde son kuraklık haritalarını yayımlamıştı. Standart Yağış İndeksi (SPI) metoduna göre hazırlanan 3 aylık haritada Sakarya’yı da çevreleyen 15 ilde görülen olağanüstü kuraklık durumu dikkat çekti. Bu çerçevede tarım şehri olarak bilinen Sakarya’da da mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava şartlarının tarım alan ve ürünleri üzerindeki etkisine ilişkin Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Taki Demir açıklamalarda bulundu. Yağış düzenin tarıma etkisinden söz eden ve Sakarya özelinde bakıldığı zaman endişeye gerek duyulmadığını belirten Demir, doğru su tüketimiyle tarımda kuraklığı en aza indirmenin önemine değindi.

“Yağışların düzeninin bozulması verim üzerinde de bir baskı oluşturacaktır”
Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Taki Demir, “Sakarya tarım şehri yaklaşık yıllık 800 milimetre civarında yağış alan bir şehir. Ve yağışın da yıl boyunca nispeten düzenli dağıldığı bir şehir. Dolayısıyla yağışların düzeninin bozulması verim üzerinde de bir baskı oluşturacaktır. Sakarya tarımına baktığınızda Karasu, Kocaali, Akyazı ile Hendek tarafında fındık tarımının yaygın olduğunu görüyoruz. Özellikle merkezde de mısır tarımı yaygın. Güney’e doğru gidildiğinde Pamukova ve Geyve tarafında ayva ile meyvecilik, sebze alanlarının olduğunu görüyoruz. Genel olarak bakıldığında yağış rejiminin değişmesi ister istemez verimin düşmesine yol açacaktır. Bu durumda yapılması gereken şey, doğru çeşitlerle eğer üretim yaparsanız sorun büyük oranda yağışların düzensizliği, sadece verim azalmaları şeklinde bir etki oluşturabilir. Ama büyük çaplı bir zarar meydana getirmez” dedi.

“Dünyada aynı miktarda su çevrim içerisine giriyor”
Demir, “Özellikle endüstri devriminden, günümüze gelen süreçte küresel ısınmaya bağlı olarak su hareketi hızlanıyor. Aslında su hareketinde de değişen bir şey yok, hemen hemen dünyada aynı miktarda su çevrim içerisine giriyor ve tekrar karaya dönüyor, oradan da denizlere ve yeniden döngüye giriyor. Buradaki sorun küresel ısınmanın etkisiyle daha yüksek bir buharlaşma, daha yüksek bir transpirasyon neticesinde birden bire 2-3 ayda yağacak yağışın, bir gecede yeryüzüne ulaşması sel felaketine yol açıyor. Tabi bunun etkileri var. Küresel ısınma sebebiyle kar yağışları azaldı. Kar yağışlarının azalmış olması yavaş yavaş biriken toprağa, yer altı stokunu artıran suyun taşınarak denizlere gitmesi demek. Tabi denizlere gittiğinde tuzlu suyu tekrar kullanmak mümkün olmuyor. O sebeple kar yağışları tarım açısından çok değerli. Özellikle Orta Anadolu bölgesinde kurak şartlarda yapılan tarımda kar yağışının çok önemli olduğunu biliyoruz. Bunu yağmura dönüştürdüğü zaman toprak taşınması, yeterince toprak altı rezervinin stokunun oluşmaması durumu söz konusu. Tabi toprak altından siz suyu çekmeye başladığınızda Konya Ovası’nda gördüğünüz gibi obrukların oluşması, toprak altı su varlığının azalması söz konusu. Gittikçe de derinlere inen bir yer altı suyu oluşuyor” diye konuştu.

“Sakarya özelinde bakıldığı zaman endişeye gerek olmadığı kanaatindeyim”
Tarım alanlarında su tüketimine dikkat çeken Demir, “Tabii ki genel olarak endişe içerisinde bakıyoruz ama Sakarya özelinde bakıldığı zaman endişeye gerek olmadığı kanaatindeyim ben. 800 milimetre civarında yağış alıyoruz ve bu yağış yıl içerisinde dengeli bir dağılış gösteriyor. Dolayısıyla ürettiğimiz ürünler açısından bu uygun bir şekilde bitkilerde yerini buluyor. Son yıllardaki bu değişime baktığınızda kısmen bir etkilenme öngörümüz var ama bunun çok büyük çaplı verim düşüklükleri, ürün değiştirmeye sebep olacak bir etkiye sahip olacağı kanaati henüz yok. Halihazırda fındık üretimi, ayva üretimiyle ilgili endişemiz yok. Tabii ki uzun yıllar sonrası için alternatifleri çalışılması gerekiyor. Özellikle su hasadı yolunu bulmamız lazım. Biz su kullanımıyla ilgili özellikle kapalı devre sulama sistemlerinin suyu tarımsal üretimde kullanırken çok daha etkin kullanması gerektiğini vurgulamamız gerekiyor, altyapının ona göre yapılması gerekiyor. Buna dikkat edilmeli. Diğer taraftan tarımsal üretimde kullanılacak ürün yelpazesi üzerinde çalışılarak bölgemize uyacak alternatif tarım ürünleri nelerdir, bu konuda da çalışmaların yapılması gerekiyor. Biz fakülte olarak benzer şekilde farklı ürünlerin adaptasyonlarıyla ilgili de çalışma, projelendirmelerimiz mevcut” şeklinde konuştu.

“Mevsim kaymalarının da tarımsal üretim açısından riskleri var”
Kuraklığın doğru su yönetimi kullanıldığı takdirde ürünleri fazla etkilemeyeceğinden söz eden Demir, “Mevsim kaymalarının da tarımsal üretim açısında riskleri var özellikle ilkbahar geç donları meyvecilik ve sebzecilikte bitkisel üretim açısından önemli. Bitkiler ilkbaharda faaliyete geçtikten sonra aktif büyüme dönemlerinde kışın -14, -15 derecelerde zarar görmemesine rağmen ilkbaharda -4,-5 derece sıcaklarda şiddetli zarar görebiliyorlar. Dolayısıyla mevsim kaymalarının böyle bir riski var. Mevsim kaymaları özellikle bitkilerin aktif büyüme dönemlerinde havların çok sıcak olması bitki gelişiminin durmasına yol açıyor. Bitki gelişini durmasında verim azalmasına yol açıyor. Meyvecilik açısından da bir sonraki yılın ürünü aslında bir önceki yıl belli periyotlarda görülür. Bu iklim kayması bunları da olumsuz yönde etkileyebilir. Buna bağlı olarak bir sonraki yılın veriminin azalması şeklinde bir durum ortaya çıkabilir. Sakarya özelinde çok büyük riskler olmadığı ancak su yönetiminin çok iyi ayarlanması ve planlanması kanaatimdeyim” ifadelerini kullandı.

haber kaynağı Halk54.com

Kaynarca Amatör Takımlarımızın Bu Haftaki Maçları Gün Ve tarihleri

KABET Kandıra da 500 Kişiye Oynadı ve Yüreklere dokundu

Münevver annemizi kaybettik cenazemiz var

Sakarya Kent Şurası Kaynarcada Toplandı

Muazzez annemizi kaybettik cenazemiz var

Kaynarcamızda Bugün 3 Cenazemiz daha var

Masa Tenisinde İki kotagoride 2 Birinci Kaynarcadan

Kaynarca da Öğretmenler günü Kutlama programı Yapıldı

KABET Akçakoca Öğretmen Evinde Kadına Şİddete Hayır Dedi

Kaynarca ÜRE Tatlısı Sakaryamıza Tescillendi

Kaynarca da Gazete Satışına Başlandı

SONDAKİKA ! Bahattin Abimizi kaybettik cenazemiz var

Kaynarca Müftülüğünden Önemli Duyuru

Ak Partide Belediye Başkanlıklarına Başvuran Kesin Aday adayları listesi açıklandı

SONDAKİKA !!! Kaynarca da üç cenazemiz var

AK Parti'de kimler aday adaylığına başvurdu? İşte o isimler

Kaynarca da Ana yol Sıcak Asfalt Çalışmaları devam ediyor

Hasan Abimizi kaybettik ,Cenazemiz var

Amatör Futbol Takımlarımızın 18-19 Kasım Maç saatleri belli oldu

Kaynarca'da Belediye Meclis üyeliğine ve Başkanlığına İlk Aday Adayları

Kaynarca Cedit Camii Yardımlarınızı Bekliyor

Kaynarca Belediye Tiyatrosu 25 Kasımda Turneye Başlıyor

Kaynarcamızda 15 Kasım Elektrik kesilecek yerler açıklandı

Kaynarca Merkezde Asfalt Çalışmaları Başladı

İşçiyi istifaya zorlamak mobbing sayıldı

Hafize annemizi kaybettik cenazemiz var

Berat kardeşimizi 23 yaşında kaybettik, cenazemiz var

Kaynarcamızdaki Amatör Takımlarımızın 11-12 Kasım Bu Haftaki Maçları Belli oldu

Kaynarca 10 Kasımda Atasını Unutmadı

Kaynarca Belediyesi Kasım Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı

Yükleniyor

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Fenerbahçe 15 13 1 1 29 40
2.Galatasaray 15 13 1 1 22 40
3.Kayserispor 14 7 2 5 5 26
4.Beşiktaş 15 8 5 2 3 26
5.Adana Demirspor 15 6 4 5 8 23
6.Trabzonspor 14 7 5 2 6 23
7.Antalyaspor 15 6 4 5 5 23
8.Kasımpaşa 15 6 6 3 -4 21
9.Rizespor 14 6 5 3 -5 21
10.Hatayspor 14 4 4 6 3 18
11.Fatih Karagümrük 15 4 6 5 4 17
12.Ankaragücü 14 4 5 5 0 17
13.Sivasspor 14 3 5 6 -7 15
14.Gazişehir Gaziantep 14 5 9 0 -8 15
15.Konyaspor 14 3 6 5 -5 14
16.Samsunspor 15 4 9 2 -8 14
17.Pendikspor 14 3 7 4 -15 13
18.İstanbul Başakşehir 14 3 8 3 -6 12
19.Alanyaspor 14 2 7 5 -12 11
20.İstanbulspor 14 2 10 2 -15 8